Rekuperácie pre váš domov Nič neovplyvní kvalitu bývania v takej miere, ako spôsob jeho vetrania Mám záujem

Prečo rekuperácie

O rekuperačkách, hrabliach a ľuďoch

Vo virtuálnom priestore internetových diskusií okolo vetracích systémov sa medzi množstvom laických, neodborných, odborných aj „odborných“ názorov vyníma jeden výrok: „Vyberať medzi rekuperačnými jednotkami je ako vyberať medzi hrabľami...“ Neznámy autor mal svätú pravdu. Každá svätá pravda ale nikdy nie je úplne svätá a tobôž celkom pravdivá. Principiálne je úplne jedno, či si kúpite klasické drevené hrable od rezbára z Oravy, alebo lacný umelý čínsky fejk, ktorý sa tvári ako hrable. Malo by to predsa hrabať...otázka ale je, či „bezporuchovo“, ako dlho a ako kvalitne. Nemusíte mať hneď aerodynamické hrable s keramickým obložením navrhnuté inžiniermi z NASA. Potrebujete jednoducho hrable, ktorými sa dá hrabať všetko, čo hrabať treba a ktoré aj nejaké to hrabanie vydržia. S výberom rekuperačných jednotiek je to teda podobné: môžete kúpiť hypermodernú vydizajnovanú predimenzovanú mašinu, ktorú do vašej chalúpky prakticky nepotrebujete. Alebo môžete skúsiť šetriť, kde sa dá a takáto investícia sa tiež minie účinku.

Ako teda na to?

Aby ste nemuseli blúdiť po internete a hľadať informácie, ktoré sú dôležité a strácať čas balastom, ktorý je mimo kurtu, urobili sme to za vás. Pripravili sme súhrn odpovedí a rád od odborníkov. Nie však odpovedí a rád pre efekt určených na to, aby ste kúpili najdrahší a pre vás prakticky zbytočný systém, alebo rád, ako ušetriť a v konečnom dôsledku prerobiť. Toto sú odpovede na kľúčové otázky a rady od expertov, ktorí rekuperačné systémy vyvíjajú, vyrábajú, testujú, predávajú, inštalujú a radia profesionálne, odborne a k veci.

Prečo treba investovať do vetrania s rekuperáciou?

Pretože pri novostavbách a čiastočne aj rekonštrukciách platí legislatíva, ktorá definuje ekologické a ďalšie nároky na stavbu. Dnešné nové a aj rekonštruované stavby sú takmer vzduchotesné a je potrebné riešiť v nich vetranie riadeným, inteligentným systémom. Ďalším kľúčovým faktorom je „zdravosť“ a pocitový komfort prostredia, v ktorom bývate. Vetranie je potrebné riadiť, aby vzduch v obytných priestoroch bol čerstvý, čistý, zdravý. Nezanedbateľným benefitom je aj energetická úspora a zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti.

Ak je v dome klasické kachľové kúrenie alebo krb, nebude sa to s rekuperáciou „biť“?

Určite nie, práve naopak. Systémy riadeného rekuperačného vetrania Comair si rozumejú s prakticky všetkými existujúcimi spôsobmi a systémami vykurovania a aj so všetkými stavebnými materiálmi. Ak chcete kúriť akumulačkami alebo krbom, bude treba riešiť prívod vzduchu z exteriéru, potrebného na proces horenia a spaľovania. Profesionáli vám odporučia práve toto riešenie, pretože prívod vzduchu z interiéru má svoje riziká. A naviac existuje možnosť nastavenia mierneho pretlaku vetracej jednotky, aby sa váš krb lepšie rozpaľoval a mal lepší ťah.

Dá sa vyrátať, koľko možno ušetriť oproti klasickému vetraniu?

Nikto to nevyráta presne a objektívne, pretože klasické vetranie oknami je vysoko subjektívna činnosť. Každý vetrá inak, v iných rôzne dlhých intervaloch, v rôznych časoch...Takýmto vetraním sa priemerne v objektoch určených na bývanie doslova vypustí von oknami okolo 40% energie na vykurovanie. Rekuperácia dokáže zachovať a prinavrátiť do systému vetrania až 90% energie, ktorá by vyletela von oknami vetraním. Úspora energie je teda obrovská, a spotreba minimálna. Rekuperačné centrály Comair majú na najčastejšie využívanom prvom výkonovom stupni spotrebu 13 W. Pri celoročnej nonstop prevádzke nám vyjdú priemerné ročné náklady len na 30 €.

Potrebuje systém riadeného vetrania Comair zemný výmenník tepla, prípadne predohrev vzduchu?

Nie je to potrebné, systém rekuperácie je vysoko účinný. Efektívne fungovanie jednotky Comair v chladnom období nie je podmienené inštaláciou zemného výmenníka tepla, alebo špirály ohrevu. Systém funguje aj v chladnom prostredí bez výmenníka alebo predohrevu bez obmedzenia prevádzky, či dokonca zamŕzania. Inštalácia zemného výmenníka je ale odporúčaná v lete ako „najzdravší“ systém klimatizácie a v zime ako výrazná podpora efektivity rekuperačného systému. Koeficient získavania energie zemného výmenníka tepla Aquacomplus je až 1:200 pri zanedbateľnej spotrebe 8 W.

Prečo je lepšie použiť systém ventilačných rozvodov Uniflex+ pred kovovými rozvodmi?

Dôvodov je viacero: absolútne tichá prevádzka, maximálna eliminácia vzniku pazvukov z rozvodov, či prúdenia vzduchu a aj presluchov medzi obytnými miestnosťami. Systém má certifikáciu na komplexnú zdravotnú neškodnosť materiálov, vnútorná vrstva má antibakteriálne a antistatické vlastnosti. Aerodynamické tvarovanie tiež pomáha eliminovať nežiadúci hluk a optimalizovať prúdenie vzduchu. Životnosť komponentov je taká, ako životnosť stavby. Neexistujú teda dodatočné náklady na prípadné opravy zaliatych alebo zakrytých potrubí. Technické detaily, ako garantovaná tesnosť spojov a patentovaný systém spojov zaisťujú inštaláciu bez nutnosti použitia dodatočných spájacích a tesniacich komponentov. Absolútne vylúčenie kovových prvkov zaručuje neprítomnosť korózie a eliminuje tak riziká poškodenia systému, zachytávania nečistôt a prežívania baktérií.

Pomáha rekuperačný systém vetrania aj pri problémoch s nečistým vzduchom vo vonkajšom prostredí?

Samozrejme, systém zabezpečuje rôzne možnosti filtrácie vzduchu, prúdiaceho do obytných priestorov. Filtrácia eliminuje nielen voľným okom viditeľné prachové častice, ale aj drobné „mikrónové“ častice. Okrem toho je s pomocou vysoko účinnej filtrácie vzduch privádzaný do obydlia dôkladne zbavený okrem prachu aj peľových častíc, popolčeka a iných spalín. Uhlíkové filtre eliminujú aj akékoľvek citeľné zápachy.

Je potrebné realizáciu a inštaláciu systému zveriť profesionálnej firme?

V súčasnosti, pri použití systému ventilačných rozvodov Uniflex+ to prakticky potrebné nie je. Aj keď profesionálna inštalácia je zárukou eliminácie možných inštalačných pochybení. Odporúčaný je ale minimálne profesionálny návrh celého systému, čo je základná a kľúčová fáza ovplyvňujúca funkčnosť systému počas celej životnosti. Výber, dimenzovanie a návrh systému sú najdôležitejšie a preto sú zvyčajne v top firmách zadarmo. Systém ventilačných rozvodov Uniflex+ je prakticky jednoducho montovateľný. Podľa inštrukcií by mal teda montáž zvládnuť každý šikovnejší domáci staviteľ svojpomocne. Podmienkou záruky je ale zapojenie riadiacej jednotky, prvé nastavenie a spustenie vetracej centrály profesionálnym technikom. Pre všetky ostatné inštalačné a montážne fázy sú k dispozícii presné návody, inštruktáže a aj možnosti konzultácií.

Čomu sa treba podľa odborníkov pri riadených rekuperačných systémoch vetrania vyvarovať?

V súčasnosti, pri použití systému ventilačných rozvodov Uniflex+ to prakticky potrebné nie je. Aj keď profesionálna inštalácia je zárukou eliminácie možných inštalačných pochybení. Odporúčaný je ale minimálne profesionálny návrh celého systému, čo je základná a kľúčová fáza ovplyvňujúca funkčnosť systému počas celej životnosti. Výber, dimenzovanie a návrh systému sú najdôležitejšie a preto sú zvyčajne v top firmách zadarmo. Systém ventilačných rozvodov Uniflex+ je prakticky jednoducho montovateľný. Podľa inštrukcií by mal teda montáž zvládnuť každý šikovnejší domáci staviteľ svojpomocne. Podmienkou záruky je ale zapojenie riadiacej jednotky, prvé nastavenie a spustenie vetracej centrály profesionálnym technikom. Pre všetky ostatné inštalačné a montážne fázy sú k dispozícii presné návody, inštruktáže a aj možnosti konzultácií.

Výber systému a realizácia bez profesionálneho poradenstva je tiež chyba, ktorej sa treba vyvarovať. Profesionáli z top firiem dokážu poradiť v akejkoľvek prípravnej či realizačnej fáze. Od výberu, ktorý je kľúčový a závisí od mnohých podmienok, ukazovateľov a činiteľov, cez správne dimenzovanie až po realizáciu. Ak narazíte na firmu, kde vám bez poradenstva chcú predať čokoľvek, zvrtnite sa na opätku a vyhľadajte expertov. Platí to aj vtedy, ak vám odporučia rôzne „improvizované“ spôsoby montáže s rôznym príslušenstvom, síce lacnými, ale nekvalitnými materiálmi a komponentami, dodatočnými páskami, tesneniami a inými „vychytávkami“. Preverenie dodávateľa by malo byť samozrejmým štandardom. Za kvalitných, profesionálnych a overených dodávateľov hovoria ich výsledky, certifikáty a referencie.

Žiadne kompromisy, ktoré vám budú chcieť navrhnúť dodávatelia jedine v záujme udržania zákazníka. Zdanie ústretovosti a „flexibilného zníženia nákladov“ počiatočnej investície je naozaj len zdanie a je veľmi klamlivé. Kvalitný systém vetrania je investícia na celý život, ovplyvňujúca okrem iného aj zdravie vás a vašej rodiny. Vyžaduje si teda patričnú rozvahu a zváženie všetkých súvislostí s pomocou a poradenstvom expertov a profesionálov. Pri výbere sa zamerajte prioritne na kvalitu a renomé výrobcu, kvalitu dodávateľa, existenciu a úroveň jeho poradenstva. Samozrejme aj na kvalitu návrhu, kvalitu samotného systému, materiálov, komponentov. Výsledkom bude vysoká kvalita užívateľského pohodlia vášho bývania.

TEL: +421 911 666 117